- W pierwszej części opracowania przybliżamy założenia oraz motywację do wprowadzenia Zielonego Pakietu Fiskalnego w ramach Tarczy Antykryzysowej.
- W części drugiej, wskazujemy na pozytywne i negatywne doświadczenia innych krajów - Korei Południowej i Czech - z procesu wdrażania analogicznych programów pokryzysowych.
- W części trzeciej, prezentujemy przegląd flagowych programów rządu w dziedzinie energii i klimatu, które mogą stanowić dobry punkt startowy Pakietu, jednak wymagają reorganizacji.
- W części czwartej, prezentujemy uproszczoną matrycę zasadności inwestycji związanych z transformacją energetyczną, pod kątem tworzenia miejsc pracy i pobudzenia gospodarki w krótkim okresie.
- W części piątej wskazujemy na źródła finansowania Zielonego Pakietu Fiskalnego, w szczególności na rolę Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) oraz potencjał wykorzystania obligacji sprawiedliwej transformacji (just transition bonds) w finansowaniu działalności rządu i samorządów.
- W ostatniej części szóstej prezentujemy rekomendacje dla rządu, w tym reorganizację istniejących programów, takich jak Czyste Powietrze i Mój Prąd.Instrat_Policy_Note_03_2020_PL.pdf (687,7 KB)