Jak korzystać z Czytelni

Nasza czytelnia. Artykuły naukowe i dziennikarskie o klimacie/bioróżnorodności a także doniesienia medialne o Extinction Rebellion.

:movie_camera: Instrukcja wideo dodawania nowego artykułu.

:warning: Prosimy o umieszczanie artykułów w odpowiednich podkategoriach i zgodnie z wzorcem (wyświetla się przy dodawaniu nowego tematu).

O czym warto pamiętać:

  • W tytule należy umieścić źródło w nawiasach kwadratowych np. [wyborcza.pl] lub jeśli publikacja jest na stronie autorskiej autora [G. Monbiot]. Można także podać obie te rzeczy [G. Monbiot/guardian.com].
  • oznacz w tagach język dodawanego materiału, np.: #j:polski #j:angielski #j:francuski #j:niemiecki #j:szwedzki
  • jeśli brakuje Ci jakichś tagów, pisz do @feneko
  • Zakładamy, że dodajemy aktualne artykuły i że data dodania do Czytelni jest zbliżona do daty publikacji. Jeśli tak nie jest, warto na końcu tytułu podać datę publikacji.
  • Z adresu artykułu warto wyciąć fragment, który służy wyłącznie do śledzenia użytkowników. Takie fragmenty dokleja często Facebook. Przykład: z https://www.theguardian.com/environment/2019/nov/26/koala-factcheck-australian-bushfires-survival-species-at-stake?CMP=fb_gu&utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR05KEpG60hWMQprdJBdN5nbcog1Xwq5L-EetgfIdqhhtplz0y8FfHerhPk#Echobox=1574755570 powinno się wyciąć wszystko od znaku ? (zostaje https://www.theguardian.com/environment/2019/nov/26/koala-factcheck-australian-bushfires-survival-species-at-stake)
  • Jeśli artykuł jest polemiką lub odnosi się do innego artykułu w Czytelni, warto do niego zalinkować (linkując do wątku).
  • Jeśli artykuł jest polskim tłumaczeniem tekstu obcojęzycznego, warto zalinkować do tego tekstu. W wyjątkowych przypadkach, gdy tekst jest wyjątkowo istotny, powinno się dodać (w odpowiedniej kategorii) także wersję oryginalną (i wtedy linkujemy oba wątki ze sobą).

Przykłady poprawnie opublikowanych wątków:

1 polubienie

Mała prośba dotycząca tagowania: do jednego artykułu można dodać maks. 5 tagów (mogę zwiększyć ten limit) i w większości przypadków należy to robić. Nie wrzucajmy artykułów z 1-2 tagami.

Jeśli ktoś chce dodać własne tagi, a nie może tego zrobić, proszę o kontakt z @staff.

I jeszcze jeden drobiazg: nie wpisujmy w tytuły platform w rodzaju Medium.com, czy Wordpress. W takim przypadku pominąć “źródło” lub wpisać nazwisko autora.

1 polubienie

A jak mam opublikować zbiór wielu źródeł na jeden temat?

Po prostu załóż nowy wątek

sorry ale nie rozumiem:

  • gdzie mam załaożyć nowy wątek?
  • jak sformatowac tytuł?

PS. dla mnie Base jest zupełnie nieczytelny. w ogóle nie widze jego struktury.