Propozycja Alarmu Klimatycznego dla Polski

Kochani,
z analizy ankiety wyniknęło, że postulatem, co do którego mamy największą zgodność i chcemy z nim iść na rebelię jest Alarm Klimatyczny.

W związku z tym przygotowaliśmy propozycję uchwały oraz strategię jej wprowadzania na scenę polityczną. Oczywiście głównym sposobem jest sama rebelia, ale też równolegle droga medialna i formalna, która ma nagłośnić temat.

Chcemy Wam przedstawić treść tej propozycji oraz taktyki jej przedłożenia politykom, abyście znali ją i czuli przed rozpoczęciem rebelii. Są tam dwie wersje - pierwsza krótsza, druga dłuższa - dajcie znać, która bardziej Wam pasuje. Przedstawiamy Wam również narrację polityczną rebelii - i tutaj również mile widziane komentarze.

Jest to propozycja po feedbacku wielu specjalistów i naszych sprzymierzeńców, którym zarówno treść jak i droga działań się spodobała. Napiszcie, co Wy o niej sądzicie! Bo Wasze zdanie najważniejsze!

Zapraszamy do komentowania w poniższym wątku. Działania promocyjne i medialne zaczynamy w najbliższy poniedziałek, tak więc prosimy o komentarze i feedback do końca soboty 22-go.

Dzięki!

3 polubienia

Druga (dłuższa) wersja lepsza, imo. Pozwoliłem sobie zaproponować w komentarzach pewne propozycje zmian, choć nie wiem, czy nie późno już na to i czy było wolno :wink:

I jeszcze kilka refleksji do części „JAK WPROWADZIĆ TĘ PROPOZYCJĘ UCHWAŁY…”:

ad 2: jak przypuszczam, korespondencję mailową w imieniu posłów obsługuje zwykle jakiś pomagier piątej kategorii; natomiast każdy poseł ma swoje biuro poselskie i, teoretycznie, miewa w nim dyżury; myślę, że znacznie efektywniejsze byłyby wizyty, może nawet grupowe, i osobista rozmowa z posłem, połączona z wręczeniem projektu uchwały;

ad 4: nie wiem, mam wrażenie, że petycje online bardzo się zdewaluowały; można by się ewentualnie pokusić o wejście w procedurę Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej; wymagałoby to bardzo głębokiego namysłu, dokładnego oszacowania zasobów i szerokich starań o sojusze, bo wymogi formalne są dość restrykcyjne i organizacje mocniejsze od nas już na tym poległy (casus Razem);
minusy: ryzyko niepowodzenia w fazie zbierania podpisów, ryzyko „przemielenia” projektu mimo zebrania podpisów i idące za tym rozczarowanie wszystkich zaangażowanych; konieczność długotrwałego mobilizowania wszystkich zasobów, także materialnych (stoiska, banery, ulotki); ryzyko wypalenia aktywistów;
plusy: długotrwałe oddziaływanie outreachowe i edukacyjne; konieczność wchodzenia w interakcje ze „zwykłymi” ludźmi będąca jednocześnie treningiem aktywistycznym; zapewne jakieś korzyści „werbunkowe”; minusy plusów - wszystkie byłyby uzależnione od rzeczywistego zaangażowania w akcję; plusy plusów - byłyby niezależne od formalnego sukcesu zebrania wymaganej liczby podpisów.

1 polubienie

hej, tez dluzsza wersja bardziej mi sie podoba. Pozwolilam sobie zostawic dwa komentarze w dokumencie z narracją - do rozważenia.
Generalnie bardzo Wam/Ci dziękuję - naprawdę świetna robota, tego mi brakowało trochę w uzasadnieniu rebelii - konkretny powod co my chcemy tym blokowankiem osiągnąć, super! :heart_eyes:

1 polubienie

Dzięki wszyscy za komentarze i segestie! Bardzo można a wręcz wskazane, weźmiemy je na warsztat w grupie narracyjnej❤️

Co do propozycji wprowadzenia alarmu @maciej.huzarewicz - sprostowanie ode mnie:

  • wizyty w biurach poselskich zaproponowal tez Gawel - widzę je jako kontynuację kampanii po akcji wrzesniowej dla roznych affinitek w swoich miastach. Myślę, że pomysl extra!

Co do petycji - to myslimy o niej jako o dodatkowej formie „popularyzacji” alarmu i kampanii bardziej niz narzedziu nacisku. Ale oczywiscie rowniez się pochylimy nad Twoim komentarzem🙏

1 polubienie

widziałam komentarze, dzięki bardzo za czujność i zaangażowanie. :pray:
Ten fragment z 9 latami jest wyciągnięty z narracji marszy która juz wisi - wiec spytam caly med-kom co oni na to.
Ja osobiscie z jednej strony zgadzam się z Twoim podejsciem, z drugiej mam niestety obawe ze bez tej daty wiekszosc spoza naszej banki uzna ze mamy sporo czasu albo - jesli napiszemy ze juz po ptakach- to ich zdemotywujemy. Będziemy kombinować nad tym. :pray:

Hej! Dzięki za ogrom roboty przy przygotowaniu tych dokumentów :slight_smile:
Nie dodam za wiele do tego co już tutaj się pojawiło. W kwestii tych 9 lat dodałem komentarz i chyba ze dwie drobne sugestie zmian. Świetna robota <3

1 polubienie