[Wyborcza.pl] "Dziadersi z Sejmu zabierają mi młodość". O co jej chodzi? Wywiad z Jadwigą Klatą z XR

“Dziadersi z Sejmu zabierają mi młodość”. O co jej chodzi? Wywiad z Jadwigą Klatą z XR

Mogłabyś przekonać innych do takiego życia?
Nie rzucamy się pod czołgi, nie przypinamy się codziennie do barierek. Ratowanie świata jest robotą chałupniczą, spotkaniami, nudną pracą. Zanim człowiek zacznie działać na rzecz klimatu, musi przejść żałobę po świecie, który umarł. Trzeba stanąć w prawdzie: żyjemy w sfabrykowanej rzeczywistości na kredyt, w świecie rządzonym przez polityków, którzy wiedzą o kryzysie klimatycznym, ale nic z tym nie robią. Rządzący codziennie zgadzają się na wydobywanie węgla. To świadome zabijanie ludzi, których według umowy społecznej ma się chronić.

Jeśli ktoś ci mówi, że człowiek idący za tobą chce ci wsadzić nóż w plecy, to zrobisz wszystko, żeby mu go odebrać. Tak samo jest z klimatem: naukowcy mówią ci, że świat ginie, więc dlaczego nie panikujemy i nie wykorzystujemy obywatelskiego nieposłuszeństwa?

Jadwiga Klata z Extinction Rebellion_ Dziadersi z Sejmu zabierają mi młodość.pdf (4,1 MB)